Shutterstock/Pjotr Veliksar
Ekološki ustanak upozorio je danas da se u području sela Brebevnica, na Staroj planini, pokušava „još jedan napad na prirodu“ izgradnjom elektrane čiji je cilj napajanje budućeg data centra koji bi bio izgrađen u oblasti Smilovskog polja, u blizini Smilovskih jezera.
Kompanija „Brebeks“ posekla je 250 hektara šume da bi izgradila solarnu elektranu, navodi Ekološki ustanak, dodajući da je kompanija „Jadran“ d.o.o. poslala pismo opštini Dimitrovgrad, u kojem je navedeno da je procenjena vrednost investicije dve milijarde evra.
Izgradnja ovakvog objekta, za čije funkcionisanje su potrebni milioni litara vode za hlađenje, u situaciji kada Dimitrovgrad godinama nema pijaće vode, a desetine izvora i potoka godišnje presušuju, nije ništa drugo do još jedan zločin protiv prirode u nastajanju, kaže stranka.
Ekološki ustanak je poslao pisma ministrkama Sari Pavkov i Dubravki Đedović Handanović, kao i vršiocu dužnosti direktora Zavoda za zaštitu prirode Srbije Aleksandri Došlić, pitajući šta tačno „Jadran“ planira da izgradi pored Smilovskih jezera, koliki je objekat i koliko je vode potrebno za njegov rad.