N1
„Ovaj režim mora otići da bi javno obrazovanje postojalo, da bi institucije postojale, da bi Skupština mogla da radi, da bi tužioci mogli da rade i da bi napokon imali državu koja poštuje svoj Ustav sa aspekta podele vlasti, jer, inače, mislim da su univerziteti u velikoj opasnosti ako ovaj režim opstane“, izjavila je univerzitetska profesorka Fakulteta muzičke umetnosti i članica Pobunjenog univerziteta operska pevačica Katarina Jovanović.
"Ovaj režim mora otići da bi javno obrazovanje postojalo, da bi institucije postojale, da bi Skupština mogla da radi, da bi tužioci mogli da rade i da bi napokon imali državu koja poštuje svoj Ustav sa aspekta podele vlasti, jer, inače, mislim da su univerziteti u velikoj… pic.twitter.com/uo5nzNtp5Y
— TV N1 Beograd (@n1srbija) May 19, 2026
Jovanović je na studentskoj akciji na Trgu Slavija za N1 rekla da kada je došla danas, gde su se okupile i pristalice Srpske napredne stanke, da je to izgledalo „baš onako kako ovoj odlazećoj vlasti odgovara, a to je izazivanje incidenata“.
„Jedna želja da se napravi neki veliki incident, neki tragični incident, mislim da odlazeći predsednik i njegova kriminalna družina nemaju više nikakve argumente“, rekao je Jovanović.
„Srbija je postala jedno mesto paklenog života za obične građane, mesto gde možemo biti žrtve obračuna među bandama kojima čak prisustvuje i pomaže im kao facilitator njihove komunikacije sam šef beogradske policije. Dakle, ova država i ovaj sistem više ne postoje. To je ono što mene jako plaši i to je ono što će pokušati, ako dobro vidim stvari, ova vlast da uradi da izazove incidente da obesmisli 23. maj“, dodala je ona.
O odlasku SNS aktivista: „Radno vreme im isteklo i novac koji je uložen u njih“
Govoreći o aktivista SNS-a koji su u kasnim popodnenim satim povukli sa Slavije, Jovanović je rekla da je „njima radno vreme isteklo i novac koji je uložen u njih“.
„I oni su prosto otišli, mislim da je novca za takve njihove akcije sve manje“, ocenila je ona.
Ona je rekla da ova pobuna jedan svenarodni ustanak.
„Ovo su ljudi koji čekaju da odlazeći predsednik zapravo ode, nadamo se na mesto koje će imati kontrolisane uslove boravka i da ćemo moći zapravo da kažemo zbogom ovoj radikalskoj vlasti. Meni je to važno, jer ova vlast napada univerzitete na jedan način kakav je to pre njih činio i radio samo Vojislav Šešelj, ali ne ovako brutalno, čak ni on“, ocenila je Jovanović.
„Ljudi su odlučili da će dres kod 23. biti ‘studenti pobeđuju'“
Maturant Nemanja Milašinović rekao je za N1 da je zadovoljan današnjim odzivom građana.
„Studentska akcija je protekla jako dobro i zadovoljni smo koliko je ljudi došlo. Ljudi su odlučili da će dres kod 23. biti ‘studenti pobeđuju’ i jako smo srećni povodom toga“, rekao je on.
Izvor: N1