Foto: Danas
Vasić profesorica sociologije u Jovinoj gimnaziji u Novom Sadu i politička aktivistkinja, podnela je danas krivičnu prijavu protiv Miloša Vučevića predsednika Srpske napredne stranke, zbog kako kaže, ugrožavanja njene bezbednosti.
Krivična pijava, kako je kazala ispred zgrade suda na konferenciji za medije, ima nekoliko tačaka – izazivanje panike i nereda, iznošenje laži i ugrožavanje bezbednosti.
Marija Vasić bila je juče i u policiji da prijavi grafite mržnje protiv nje ispisane u blizini mesta gde živi.
Kako kaže, nakon što je emisiji Utisak nedelje kao sociolog objasnila pojam fetišizma, sociološku definiciju popularnosti Časnog pojasa Presvete Bogorodice kome se poklonilo na stotine hiljada ljudi u Hramu svetog Save, Miloš Vučević je snimio video koji je podelio na svim mrežama i režimskim medijima, gde je targetirao kao mrziteljku srpskog naroda, koja zloupotrebljava položaj dece i kojima nameće svoje stavove.
Iskoristio je, ističe, veliki medijski uticaj da njenu stručnu sociološku definiciju jedne društvene pojave predstavi kao nametanje njenog mišljenja učenicima, vređanja SPC, vernika, ćirilice, patrijarha..
Istog dana je objašnjava, izašlo više od 50 članaka u režimskim medijima u kojima je satanizovana, sa njenom fotografijom i ličnim podacima.
Smatra da su grafiti mržnje direktna posledica Vučevićevog targetiranja.
– Targetovanje mene je kulminiralo ispisivanjem grafita mržnje koje su tokom noći pisale osobe pod kapuljačama i maskama. Prijavila sam sve policiji, evo danas i tužilaštvu. Ovo radim zato što želim da zaštitim svoju bezbednost i bezbednost svoje porodice. U mojoj porodici ima maloletnih lica i ukoliko bilo šta se desi mojoj porodici ili meni, znate ko je odgovoran – rekla je Vasić nakon što je podnela prijavu ispred zgrade suda.
stiče da nije vređala nikoga, niti pozivala na bilo kakve zabrane.
– Niti sam govorila bilo kakve ružne reči, niti vređala bilo koga. Verujem da svako ima pravo da ispoveda religiju koju želi i da veruje u šta želi, ali naučne činjenice su nešto što je ipak iznad svega toga. Obratila sam se svim institucijama kojima sam mogla, smatram da mi je bezbednost ugrožena, ovo je već drugi put da ispisuju grafite mržnje u blizini mog stana, dakle, oni znaju gde živim. Pogotovo nisam bezbedna jer sam satanizovana od samog vrha vlasti – nastavila je ona.
Prijava grafita mržnje usmerene protiv Marije Vasić od pre dve godine ostala je bez sudskog epiloga.
– Nemam izbora, mi imamo samo ove institucije i jedino njima mogu da se obraćam – zaključila je ona.
Izvor: Danas