Andrej Tanko / Foto:N1
Student beogradskog ETF-a Andrej Tanko postao je obeležje studentskih blokada i aktivizma, ali isto tako i meta vladajućeg režima. Andrej u poslednjih godinu proživljava pakao. Do sada bi, kako priča za Nova.rs, završio fakultet. Ali nije. Propustio je mnoge bitne događaje u svom životu, bilo mu je zabranjeno čak i da odlazi u crkvu… I to se ne zaboravlja.
Prošle nedelje održano je sedmo ročište studentu Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Andreju Tanku, u Osnovnom sudu u Pančevu.
Tanku je naredno ročište zakazano za 19. jun, a kako se navodi, tužilaštvo je zatražio da se uradi psihijatrijsko veštačenje optuženog.
U međuvremenu, Andrej koji je postao simbol studentskih blokada i borbe nakon direktnog sučeljavanja sa agresivnim građaninom tokom održavanja šesnaestominutne tišine ispred fakulteta, pričao je za Nova.rs šta je sve propustio dok je bio u kućnom pritvoru i kako je prema njemu ophođeno kao prema najvećem kriminalcu. Dok se nadležni prema onim pravim kriminalcima ponašaju kao da im je žao zbog toga.
“Ne mogu da garantujem 100 odsto, ali da, verujem da bih diplomirao na vreme da nisam bio u kućnom pritvoru i da se nije izdešavalo sve to što mi se izdešavalo“, kaže Andrej za naš portal.
Ističe da je preskočio čak četiri ispitna roka zbog toga.
„Pošto su blokade bile do avgusta, u septembru i oktobru su organizovana četiri ispitna roka. Međutim, nisam ih preskočio, nego mi je bilo onemogućeno da izađem i da polažem ispite. Slao sam više zahteva da izađem na ispit. Međutim, svaki put mi je bio odbijen“, dodaje on.
Pre nego što je ušao u sudski proces jer avgusta prošle godine, pripadnika policije poprskao vodom na protestu u Pančevu, Andrej je imao pet ispita do završetka fakulteta.
Andrej Tanko / Foto: Goran Srdanov/Radar
Kada je izašao iz kućnog pritvora, mogao je da nastavi s redovnim studiranjem.
„U januaru i februaru položio sam četiri ispita, tako da mi je trenutno ostao jedan. Učim i pišem diplomski rad istovremeno, pa se nadam da ću uskoro diplomirati“.
Andrej je, inače, student na Katedri Signali i sistemi Elektrotehničkog fakulteta.
Porodična okupljanja, odlasci u crkvu
Kako dalje Andrej objašnjava, u dogovoru sa advokatom slao je više različitih zahteve, a ne samo za polaganje ispita.
I svašta nešto je neopravdano propustio.
„Slao sam sudu zahteve da prisustvujem trenutku kada je moja devojka diplomirala, ali je isti bio odbijen. Propustio sam mnoga meni značajna okupljanja i događaje, intimne proslave poput krštenja… Upućivao sam više različitih zahteva, ali ništa od toga nije bilo“.
Najviše je bilo onih vezanih za fakultet, da može da odsluša predavanje, prisustvuje vežbama… Svaki je bio odbijen.
Andrej Tanko / Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs
Punih 10 meseci od incidenta za koji je optužen, Andrej kaže da mnogo tu „ne štima“.
„Potpuna nerazumnost je što sam ja bio uhapšen, čekao 25-30 sati u zatvorskoj jedinici u Pančevu, a da je izjava na osnovu koje je podignuta krivična prijava popunjena istog tog datuma, odnosno sutradan kad sam ja već 24 sata uhapšen. Policajac na ispitivanju, pitamo ga zašto ste dali izjavu, kaže on da ga je pozvao komandir Ernest Stanković“.
Podseća da je dan kasnije bilo uhapšeno i povređeno više ljudi, a je prvi, navodno, počinio krivično delo.
„To mi je sve vrlo sumnjivo. Mislim da je nekome palo na pamet da bi bilo dobro mene ‘pokupiti’ sa tog protesta pošto sam iz Pančeva, pregledali su društvene mreže, videli da nešto prskam…“.
Šta dalje
Na pitanje šta će biti s njegovim slučajem i ima li mu kraja, kaže – teško.
„Meni advokati kažu da je to malo verovatno, kako je krenulo. U svakom trenutku je moguće, samo što to neće biti pravosnažno dok ne potvrdi Viši sud. Drugim rečima, klimavo je sve, iako se tu ne radi o istini, o kredibilnosti, nego o tome šta sudija misli. Ja sam čist, tako da nije ništa do mene“.
Andrejev advokat Srđan ukazao je na niz neprvailnosti u sudskom postupku koji se vodi protiv ovog studenta.
„Glavni pretres još traje. Policajci su dali iskaze. Policajka je rekla: ‘Andrej mi nije smetao u vršenju službene radnje. Znači, prema njoj nema izvršenja tog dela. Sudija je odbio čak 63 pitanja za ta dva policajca, odnosno policajku i policajca, što smo kao odbrana postavljali pitanja. Nije dozvoljavao da se pita, nije dozvoljavao da unakrsno ispitujem ni policajku ni policajca“, objašnjava advokat, pa dodaje:
Srđan Miković Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs
„Bez obzira na to što su odbili 63 pitanja, policajac je na moje direktno pitanje: ‘Da li je išta rekao mom branjeniku tokom događaja?’, odgovorio ‘Ne, nisam mu ništa rekao’. Pitao sam ga: ‘Jeste mu uputili verbalno upozorenje?” Odgovorio je da nije. ‘A zašto mu niste zabranili da vas prska?’ Sudija kaže: ‘Odbija se pitanje’. Eto, to vam je ilustracija kako se vodi postupak“, naglašava advokat.
Tvrdi da je očigledno da prema njegovom branjeniku postupak nije u skladu sa propisima, sudskom praksom i svemu ostalom što bi trebalo da bude.
„Nego je drugačije. U krivičnoj prijavi piše da su to dvoje policajaca dali izjave 18. avgusta, a njemu je 19. na bazi te priče određen pritvor. A na samoj službenoj belešci gde je taj muški policajac dao iskaz piše da je izjava data 20. avgusta. Šta je istina? U izveštaju što je policija dala, na tom događaju je bilo oko 600 ljudi u tom trenutku. Samo je Andrej identifikovan jer on je bio interesantan“.
Potvrđuje da je sudija za prethodni postupak odbio više od 10 Andrejevih zahteva dok je bio u kućnom pritvoru.
„Obrazloženje je bilo da postoji opasnost da će ponoviti delo. Zamislite. Zato nisam siguran kako će se rešiti sve ovo. Čekamo jedno veštačenje da stigne. A treba da stigne i veštačenje da li su snimci pravi ili su snimci sečeni. To je isto tužilac predlagao, da se utvrdi verodostojnost svih tih snimaka. Takođe, mi još nismo stigli do saslušanja svedoka koji smo mi predložili. Tako da smatram da je od početka vođenja postupka protiv Andreja, vođen drugačiji postupak prema njemu u odnosu na druge slične situacije. Njemu su grubo prekršena Ustavom zagarantovana prava bez opravdanog razloga“, kaže advokat.
To ukazuje i sama prekvalifikacija dela, jer je prvo su ga jurili da je napad na službeno lice u poslovima bezbednosti i da je zaprećeno deset godina zatvora. Kao da je, ne znam, šta radio. A sad su rekli po članu 23. Zakona o javnom redu i miru, ometanje službenog lica.
Postupanje svih koji su donosili odluke u dosadašnjem postupku, koji su odbijali zahteve da se polažu ispiti, koji su sve to, smatram, smatram da je to, uh, upravo rađeno onako baš…
Profesori su izlazili u susret i hteli su da mu omoguće da polaže. A sud ne da, ne možeš da izađeš.
Andrej je bio đak generacije, uzoran student. Onemogućeno mu je da diplomira ranije, kako je i planirao.
Đak generacije, uzoran student
Podseća da je Andrej bio đak generacije i uzoran s tudent, a onda je postao meta sistema.
„On je krenuo na studije, pa je onda paralelno i radio i studirao pošto je pokušavao da doprinese kućnom budžetu. I onda mu je u trenutku kada je lišen slobode, ostalo pet ispita, s tim da je očekivao da će ih položiti u septembarskom i oktobarskom roku. Međutim, ta naredna tri meseca nije mogao da mrdne. Podnosio je zahteve, ne znam ni sam koliko puta smo podnosili da ode do Elektrotehničkog fakulteta da polaže i da se vrati. Sve je to odbijano, imam ta rešenja o odbijanju. I tek kad mu je ukinut kućni pritvor posle tri meseca, onda je opet mogao da prijavi ispite i da polaže“, kaže naš sagovornik.
Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs
Student Andrej Tanko u sudskom je procesu od avgusta prošle godine zato što je, kako tvrdi, pripadnika policije poprskao vodom na protestu.
Iako ovo nije prvi banalni slučaj krivičnog i prekršajnog gonjenja studenata, a verovatno ni poslednji, gotovo ni u jednom slučaju suđenje nije trajalo mesecima kao u slučaju Andreja Tanka.
Prema navodima MUP-a, Tanko je optužen za napad na službeno lice jer je na protestu 13. avgusta u Pančevu polio policajca nepoznatom supstancom, za koju tvrdi da je voda, i odgurnuo štit kako bi prošao kroz policijski kordon.
Šest dana kasnije je uhapšen i određen mu je pritvor od 30 dana. Danas se brani sa slobode.
Zanimljivo je i to što oštećeni policajac u početku nije želeo da učestvuje u krivičnom gonjenju, ali je svoju odluku promenio na poslednjem suđenju 18. februara u Osnovnom sudu u Pančevu, odnosno pridružio se krivičnom gonjenju Tanka.
Tanko nije jedini student koji je privođen tokom studentskih protesta, ali se postavlja pitanje po čemu se njegov slučaj razlikuje od ostalih, odnosno zašto proces traje više meseci kada oštećeni nije pretrpeo nikakve povrede, već je samo poliven vodom, kao i kada i kako će se njegov slučaj okončati.
Izvor: Nova.rs