N1
Vest će biti kada u Zrenjaninu i okolini bude stalno pijaće vode – sa česme. Za sada problemi i dalje postoje, pogotovo u selima. Voda im je tehnička, cisterni nema, a do kada će biti tako – pitali smo i zrenjaninski vodovod. Za N1 kažu da će nam u najskorije vreme odgovoriti na pitanja i da će, takođe uveravaju, problem u najraćem roku biti rešen. Za razliku od njih, iz pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo – ni reči.
„Ogorčena sam totalno“, za N1 kaže jedna stanovnica Ečke kod Zrenjanina, koja nam objašnjava da vodu sa javne česme koristi za piće i kuvanje, „a kupamo se sa prljavom i peremo veš sa prljavom.“
Na pitanje da li prokuva vodi, pre nego što je pije, odgovara: „Pijemo ovako, imamo godina koliko imamo, nek trajemo, dok trajemo.“
Ljudi se snalaze u ovom selu kod Zrenjanina snal, ali su svesni toga da je voda i sa ove česme neispravna.
„U Ečki imamo pojavu kolimorfnih bakterija čije je prisustvo nedozvoljeno u vodi, to se događa zbog blizine septičkih jama blizu izvorišta ili drugih razloga, ali nedozvoljeno je“, kaže Marija Janković iz udruženja „Izraz“.
Ečka nije jedino selo koje ima problem.
Osam rešenja o zabrani upotrebe vode za piće na teritoriji Zrenjanina
Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo u periodu od 15. marta do 15. aprila 2026. godine izdao je osam rešenja o zabrani upotrebe vode za piće na teritoriji Zrenjanina.
Zabrana je stupila na snagu odmah a biće povučena tek onda kada određene zdravstvene ustanove dobiju analize da je voda sigurna.
Analize su rađene u prodavnici „Gomeks“ u Baranjskoj ulici, u Ečki na dva mesta, Čenti takođe na dva mesta, Lazarevu, Banatskom Despotovcu i Kleku.
Jedan od problema koje navode iz udruženja „Izraz“ jeste da ljudima fale i informacije i cisterne.
„U selima ima više načina obaveštavanja može i preko mesne zajednice, Vodovod je dužan da to odradi da bi građani znali da to ne sme da se koristi isto tako Vodovod je dužan da im obezbedi alternativni izvor tipa cisternu, međutim, to se nikada nije desilo“, kaže Marija Janković.
Pokušali smo oko 11.30 da dobijemo bilo koju informaciju u Mesnoj zajednici Ečka, ali u kancelariji nismo zatekli nikog.
Stanovnici Ečke za N1 su objasnili kako se snalaze sa vodom:
- „Ne pijem, kupujem.“
N1: „Zbog čega ne pijete sa česme?“
- „Pa kao neispravna je.“
N1: „Je l’ ste dobili to obaveštenje od mesne zajednice?“
- „Ne, videla sam na Fejsbuku.“
- „Ja kući mogu da upalim vodu upaljačem, znam za to pre nego što je objavljeno ko klinci smo se još igrali i to samo toplu vodu.“
- „Deset godina ne pijemo vodu ovu.“
N1: „Kako se snalazite?“
- „Kupujemo.“
N1: „Je l’ ste ikada videli cisternu?“
- „Ne, nikada.“
I tako decenijama bez obaveštenja, bez pomoći, već naviknuti na sve što im poteče kada otvore česmu.
Izvor: N1