“PO 10 000 MESEČNO“
Shutterstock/Thomas Holt
„Znate li vi šta je 220.000 dinara za mene samu? Svi su se i na šalterima hvatali za glavu kad su videli koliki je to račun. A, sve vreme sam plaćala račune za struju po 10.000 dinara mesečno iako je stanje bilo nula kilovat-sati, jer niko nije očitavao brojilo. I šta sad da radim? Je l’ ja treba kuću da prodam sad da bih otplatila nečiji javašluk“, pita penzionerka iz Beograda (ime i prezime poznato redakciji) koja živi u naselju Kaluđerica i koja je, kaže, za pet meseci dobila deset računa za struju – po pet storniranih i pet korigovanih.
Redakciji N1 obratio se prvo čitalac Goran Ćirić u ime svoje majke koja živi u Kaluđerici, dostavivši sve račune za električnu energiju za poslednjih nekoliko meseci. Ukazuje da poslednje dve godine niko nije dolazio da očitava stanje na brojilu.
„Reč je o jednočlanom domaćinstvu, gde potrošnja struje nikada nije bila velika. Problem je što su posle zamene strujomera u septembru 2025. počeli da joj stižu računi sa 0 kWh potrošnje, dok su računi za februar i mart preveliki – oko 85.000 dinara, odnosno preko 108.000 dinara. Dodatnu zabunu joj stvara i činjenica da su joj nekoliko meseci stizala po dva računa – i storno, i korigovano“, objašnjava Ćirić.
Reč je, kaže, o starijoj ženi, koja zbog svog zdravstvenog stanja ne može da obilazi razne šaltere zbog rešavanja svoje situacije, a naš sagovornik živi u inostranstvu.
„I baš zato što živim u inostranstvu, gde mi se desilo da jedne godine preplatim i struju i gas pa mi je posle nekoliko meseci italijanska država taj višak uredno vratila, želim da utvrdimo istinu. Moja majka toliki dug nije mogla da napravi. A i da nekako platimo to što je stiglo na ime duga – ko nam garantuje da će ubuduće normalno da nam stižu računi. Ili će opet biti obračunato nešto ovako“, pita Ćirić.
Šta kažu u Elektrodistribuciji
U Elektrodistribuciji Srbije za portal N1 navode da je na konkretnom mernom mestu u Kaluđerici (adresa poznata redakciji) Elektrodistribucija Srbije zamenila merni uređaj 15. septembra 2025. godine zbog isteka roka overe.
„Nakon postavljenog novog mernog uređaja više puta očitavanje nije bilo moguće, jer korisnik nije bio kod kuće, a na merno razvodnom ormanu je privatna bravica. Predmetno mesto merenja je očitano 8. aprila 2026. godine, a utrošak električne energije raspoređen je za obračunski period od septembra 2025. do marta 2026. godine u interesu korisnika i u skladu sa Uredbom o uslovima isporuke i snabdevanja električnom energijom, usled čega je korisnica dobila korekciju prethodnih računa“, ističu u EDS.
U Elektrodistribuciji podsećaju da korisnici koji se greju na električnu energiju u zimskom periodu (kao što je ovde slučaj) često pređu u crvenu zonu, za koju je prag krajem prošle godine spušten na 1200 KWh.
„Usled navedenih problema, a u cilju redovnog mesečnog očitavanja, EDS će ugraditi digitalni merni uređaj sa funkcijom daljinskog očitavanja“, poručili su iz Elektrodistribucije Srbije.
Ko je kada očitavao
Redakcija portala N1 razgovarala je i sa Goranovom majkom.
„Grejem se na struju godinama, i do aprila 2024. dečko koji je čitao strujomer nikad nije tražio ni ključ, ni da mu otvorim kapiju. Sam je otvori i uđe. I kuče sam imala, ni to mu nije smetalo, dođe, otvori kapiju, otvori i tu kutiju gde se nalazi brojilo, očita ga i ode. Evo, sad je ponovo bio pred Đurđevdan – oduševili smo se svi u komšiluku kad smo ga videli posle toliko vremena, jer smo se obradovali što će nam neko konačno opet čitati struju“, započinje svoju priču naša sagovornica.
Do aprila 2024. je, navodi – sve bilo u redu.
„Do tada nisam imala nikakav problem – brojilo je očitavano, računi su stizali, ja sam ih plaćala. E, posle toga nastaje problem, nije očitavano stanje i u novembru 2024. mi stiže račun na oko 60.000 dinara. Išla sam sa sinom na šaltere da se žalim, ništa nam nisu priznali, pa sam morala da uzmem pozajmicu u banci da to platim. I platila sam sve“, navodi ona.
Zbog tolikih računa, kaže, sredinom septembra dolaze radnici da joj zamene brojilo.
„Rekli su mi da je to zbog velike očitane potrošnje i da će mi za tri meseca javiti šta je sa tim starim brojilom. Niko mi ništa nije javio. I dalje mi niko nije dolazio da očitava struju i od zamene tog brojila sam počela da dobijam račune sa stanjem od nula kilovat-sati. Ja sam ipak plaćala po desetak hiljada dinara, jer mi je toliki trošak kad se grejem na struju. A i to štedim. I onda mi je, ove godine, za pet meseci stiglo deset računa – pet storno i pet korigovanih. Ispalo je da treba da platim 220.000 dinara koliko kažu da mi je dug za godinu dana“, priča ona.
Išla je, dodaje, u Masarikovu (ulica u Beogradu gde je poslovnica EPS koja prima reklamacije) da se žali na račune.
„Teško se krećem… Bolesna sam… U Masarikovoj je bio jedan divan dečko koji je radio, nije mi dao da se penjem na sprat, on je išao na sprat sa papirima i vraćao se, rekao mi je da godinu dana mogu da otplaćujem ovaj dug i da će doći radnici da pogledaju strujomer. To je bilo u aprilu, oni su došli i rekli da će doći 11. maja da ugrade neko brojilo koje se samo čita, ali još ih nema“, navodi ona.
Ali, kaže, ne zna odakle se stvorio dug od 220.000 dinara ni kako će to da plati.
„Za novembar i decembar prošle godine i januar, februar i mart ove godine dobila sam ukupno 10 računa – pet storniranih i pet korigovanih. Ja sam sad u utorak platila 15.000 dinara, ali kako da platim sve to? Ne znam ni na koji račun, svi su različiti. Plaćala bih i 20.000 mesečno, ali dajte da neko pročita struju i da mi kažu koliki mi je račun“, navodi ona.
„Bila sam kod kuće“
Na konstataciju da su „čitači“ struje od septembra 2025, do aprila ove godine tvrdili da brojilo nije moglo da se očita jer nikoga nije bilo kod kuće, ona odgovara odrično.
„To nije istina. Put u ulici vodi pravo na kapiju i na strujomer. Strujomer se vidi sa ulice. Ko god da uđe u ulicu, ja ga vidim. Bila sam kod kuće u tim danima kad se čita struja. Kako je onaj dečko do aprila 2024. godine mogao sve da otvori i očita struju i nikada mi nije tražio ključ ni za šta? Bogu hvala što je ponovo počeo da dolazi, jer nikoga nije bilo dugo. Znate li vi šta je 220.000 dinara za mene samu? Svi su se i na šalterima hvatali za glavu kad su videli koliki je to račun. Jel ja treba kuću da prodam da bih otplatila nečiji javašluk“, u suzama pita ova žena.
Izvor: N1