foto: F.S./ATAImages
Hapšenje bivšeg načelnika beogradske policije Veselina Milića zbog sumnje da je prikrivao teško ubistvo u pokušaju, otvorilo je sumnju u povezanost samog vrha vlasti i mafije ali i političke odgovornosti Ministarstva unutrašnjih poslova, odnosno ministra Ivice Dačić, i da li bi zbog ovog slučaja trebalo da podnese ostavku.
Veselin Milić je osumnjičen da je, kao načelnik Policijske uprave za grad Beograd, izvršio više krivičnih dela kako bi prikrio teško ubistvo u pokušaju u restoranu na Senjaku 12. maja, nakon čega je dan kasnije prijavljen nestanak A.N. Tužilaštvo mu na teret stavlja neprijavljivanje krivičnog dela i učinioca, kao i pomoć učiniocu posle izvršenog krivičnog dela, a predložen je i pritvor zbog mogućnosti uticaja na svedoke i ponavljanja krivičnog dela.
Zbog navedene situacije predstavnici opozicije traže ostavku ministra Ivice Dačića i direktora policije Dragana Vasiljevića, što dodatno budi dilemu da li će ostavku podneti, i ako ne, koji će im naredni koraci biti.
Pukovnica policije u penziniji i narodna poslanica Slavica Radovanović ne veruje da će Ivica Dačić otići sa mesta ministra policije.
foto (BETAPHOTO/MILAN ILIĆ)
„I kada bi to želeo, mislim da mu Aleksandar Vučić to ne bi dozvolio, jer se kroz obesmišljavanje uloge ministra policije i jačanje neformalnih centara moći, odnosno ljudi koji praktično upravljaju policijom, dodatno slabi Socijalistička partija Srbije i potiskuje sa političke scene“, smatra Radovanović.
Dačić, prema mišljenju naše sagovornice, neće uraditi ništa samostalno, već će čekati Vučićeve poteze i govoriti ono što mu bude sugerisano, jer ceo slučaj mora da se vodi tako da se ne odmota klupko koje bi moglo da dovede do vrha vlasti.
„Kada je reč o eventualnim smenama, moguće je da će biti uklonjeni neki niži rukovodioci, ali ljudi koji su strateški važni i lojalni vlasti verovatno neće biti smenjeni. Kao što je i Vuk Cvijić rekao, čitav slučaj podseća na aferu Dijana Hrkalović“, ukazuje.
Radovanović dodaje da je Vučić već počeo da „pegla“ slučaj konferencijom za novinare u održanoj u subotu.
„Čim govori o tome da nema tela, a istovremeno niko nije smenjen niti je održan ozbiljan sastanak sa službama bezbednosti, deluje da se traži način da se ceo slučaj gurne pod tepih. Previše je ljudi bliskih vlasti koji bi morali da snose odgovornost za ono što se dogodilo, a to vlasti u ovom trenutku očigledno ne odgovara“, zaključuje Radovanović.
Hapšenje bivšeg načelnika beogradske policije Veselina Milića pokazuje da postoji jasna odgovornost vrha Ministarstva unutrašnjih poslova, zbog čega bi ostavke morali da podnesu i Ivica Dačić i direktor policije Dragan Vasiljević, smatra advokat i nekadašnji inspektor novosadske policije Siniša Carević.

„Videli smo da se Dačić nije ni oglasio povodom ovog događaja, iako je upravo on, zajedno sa direktorom policije, trebalo da informiše javnost, a ne predsednik Republike. Kada u jednom kriminalnom obračunu učestvuje čovek koji se nalazi na čelu najvažnije policijske uprave u zemlji, ostavku su morali da podnesu i ministar i direktor policije“, kaže Carević.
On upozorava da dodatnu sumnju izazivaju navodi da je nestali A.N. bio predmet mera tajnog praćenja Uprave kriminalističke policije, kao i da su policajci koji su pratili njegovo kretanje odmah obavestili nadređene da nakon ulaska u restoran nije izašao.
„Ako primenjujete mere tajnog praćenja, onda beležite mnogo više od samog kretanja osobe koju pratite. Vrlo je moguće da se još te večeri mnogo toga znalo u MUP-u i pojedinim službama. Upravo zato deluje da je neko pokušao da prikrije ceo slučaj i da je čekanje od tri dana do hapšenja osumnjičenih omogućilo uklanjanje tragova i tela pokojnog“, navodi Carević.
Prema njegovim rečima, Dačić najverovatnije neće povući nijedan konkretan potez, jer, kako kaže, nema stvarni uticaj u ministarstvu na čijem je čelu.
„Očigledno je da MUP-om upravljaju određeni politički centri moći izvan samog ministarstva. Ako već nema političku snagu, onda bi makar iz moralnih razloga trebalo da se povuče sa čela institucije koja je nakon ovog događaja dodatno izgubila ugled među građanima“, ocenjuje Carević.
On smatra da slučaj Veselina Milića predstavlja još jednu potvrdu duboke krize u bezbednosnom sistemu Srbije.
„Ovaj događaj pokazuje potpuni slom bezbednosnog sistema i dodatnu kriminalizaciju policije. Ne očekujem suštinske promene, već da će se i ova afera koristiti za unutrašnje obračune sa nepodobnim kadrovima. Godinama se govori o depolitizaciji i dekriminalizaciji policije, ali bez konkretnih rezultata, a očigledno je da se to neće dogoditi u postojećem političkom sistemu“, zaključuje Carević.
Podsetimo, u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu saslušan je juče Veselin Milić zbog sumnje da je kao načelnik Policijske uprave za grad Beograd izvršio više krivičnih dela u cilju prikrivanja izvršenog krivičnog dela Teško ubistvo u pokušaju u restoranu na Senjaku 12. maja 2026. godine, nakon čega je, sutradan, prijavljen nestanak A.N.
Nakon saslušanja tužilaštvo je sudiji za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu predložilo da osumnjičenom odredi pritvor da ne bi uticao na svedoke i da ne bi ponovio krivično delo u kratkom vremenskom periodu. Naredbom o sprovođenju istrage Miliću se na teret se stavljaju krivična dela Neprijavljivanje krivičnog dela i učinioca i Pomoć učiniocu posle izvršenog krivičnog dela.
Danas je od više izvora iz MUP-a dobio informacije da je telo A.N. nađeno pored auto-puta u Šimanovcima, te da su policijski službenici, koji su Milićevo obezbeđenje, pomogli osumnjičenom da se tela reši, nakon čega su isto i zapalili. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je izjavio u subotu, na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Draganom Vasiljevićem, direktorom policije, a kojoj nije prisustvovao Ivica Dačić, da telo nestalog A. N. nije pronađeno.
Prikaži ovu objavu u aplikaciji Instagram
„Ovo sam rekao da bih zamolio sve vas novinare da ne izlazite u javnost sa neproverenim informacijama. Više medija je prenelo da je telo nađeno. Ta priča ‘nema tela, nema dela’ toliko je imbecilna da nema reči“, rekao je Vučić
Izvor: Danas