Foto: Marek Ladzinski / Zuma Press / Profimedia
Novi mađarski premijer Peter Mađar objavio je fotografije i snimke luksuzno renoviranih državnih zgrada i ministarstava, optužujući bivšu vlast Viktora Orbana da je tokom godina potrošila „stotine milijardi forinti na raskoš i luksuz“.
Mađarova stranka Tisa pobedila je na parlamentarnim izborima u Mađarskoj, čime je okončana skoro dvadesetogodišnja vladavina Orbanovog Fidesa, koji je sada prešao u opoziciju.
Tokom kampanje Mađar je insistirao na pričama o korupciji, netransparentnom trošenju državnog novca i povezanosti politike sa unosnim državnim poslovima. Posebno je ukazivao na ekonomsku krizu, visoku inflaciju i pad životnog standarda građana.
U objavama na društvenim mrežama Mađar je zajedno sa novinarima obilazio državne institucije, prikazujući luksuzne enterijere, mermer, umetnička dela i skupoceni nameštaj.
Posebnu pažnju izazvao je video uživo iz kancelarija Antala Rogana, nekadašnjeg šefa Orbanovog kabineta i čoveka koji je kontrolisao obaveštajne i komunikacione službe. Rogan se inače nalazi pod sankcijama američkog OFAC-a zbog korupcije.
Hungarian PM Péter Magyar takes the press on a "grand tour" of the newly renovated headquarters used by Antal Rogán—the man in charge of the Orban regime’s propaganda—located in the historic Buda Castle.
Imagine a politician telling you for years, “I’m just a simple guy from the… pic.twitter.com/3X1TqvFDp8
— Yasmina (@yasminalombaert) May 12, 2026
„Zapanjujući luksuz, fotelje vredne milione, soba za pušenje cigara, vidikovac, umetnička dela,… Ovako iznutra izgleda do sada skrivana zgrada ministarstva ‘pape mržnje’ Antala Rogana. Investicija od 100 milijardi forinti napravljena je od vašeg novca tokom ekonomske krize i rekordne evropske inflacije“, rekao je Mađar obraćajući se građanima dok je pokazivao unutrašnjost zgrade.
Nakon toga obišao je i Ministarstvo unutrašnjih poslova, gde je objavio nove fotografije raskošno renoviranih prostorija.
„Nekoliko fotografija raskošno renovirane zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova, obnovljene po ceni od stotina milijardi forinti javnog novca. Bahati luksuz u opljačkanoj zemlji koja se suočava sa ekonomskom krizom i najvišom inflacijom u Evropi“, naveo je Mađar.
Some photos of the lavishly renovated Ministry of Interior building, refurbished at a cost of hundreds of billions of forints in public money. Arrogant luxury in a plundered country facing economic crisis and the highest inflation in Europe. pic.twitter.com/9rKGXt2yv3
— Magyar Péter (Ne féljetek) (@magyarpeterMP) May 11, 2026
Prema pisanju mađarskog lista Nepszava, Mađar je u ponedeljak uveče obišao i kompleks Karmelita Monastery, dosadašnje sedište mađarske vlade, u pratnji više ministara.
Tokom obilaska pokazao je salu u kojoj su održavane sednice vlade, a u jednom trenutku pronašao je i Bibliju pored novog uređaja za uništavanje dokumenata.
Obišao je i kancelarije bivšeg premijera Viktora Orbana i nekadašnjeg zamenika premijera Žolta Šemjena.
Mađar je ponovio da njegova vlada neće koristiti Karmelita Monastery kao sedište premijera, već da će kabinet biti preseljen u zgradu ministarstva u blizini parlamenta.
„Kancelarija premijera biće premeštena u sadašnje Ministarstvo građevinarstva i saobraćaja“, poručio je novi mađarski premijer.
Peter Magyar showing off brand new paper shredders in the Carmelite Monastery (formely Viktor Orbans seat)
"Look what we have here! A brand new paper shredder. Comrades, what is this? You said theres no destruction of documents here.
We're not gonna take it out now, its empty" pic.twitter.com/j4M09lmx53
— Wandy🇭🇺🇪🇺 (@Noirsoldat_) May 11, 2026
Izvor: Nova.rs