Foto: Gročanske vesti/ Ustupljena fotografija
Topliji dani doneli su i prve susrete sa zmijama na teritoriji Grocke, a samo tokom današnjeg dana građani su fotografisali dva primerka na različitim lokacijama, što je izazvalo zabrinutost među meštanima, posebno roditeljima male dece.
Prema informacijama i fotografijama koje su čitaoci poslali redakciji, jedna zmija uočena je u blizini bivše fabrike PKB-a, dok je druga snimljena kod novog mosta, u pravcu ka takozvanom Bosanskom naselju.
Meštani navode da su svesni da je najverovatnije reč o neotrovnim i bezopasnim vrstama, ali ističu da pojava zmija u blizini puteva, pešačkih zona i naseljenih delova ipak izaziva strah i nelagodu.
„Nije svejedno kada dete vidi zmiju pored puta ili u travi. Bez obzira što kažu da nisu opasne, ljudi se uplaše, a posebno deca“, navodi jedan od meštana.
Građani ističu i da očekuju veću reakciju nadležnih službi, pre svega uređenje zapuštenih i nepokošenih površina koje pogoduju pojavi gmizavaca tokom toplih dana.
Stručnjaci inače podsećaju da su zmije u ovom periodu godine aktivnije i da ih ne treba ubijati, jer su deo prirodnog ekosistema i uglavnom izbegavaju kontakt sa ljudima. Ipak, savetuje se dodatni oprez, naročito u blizini visoke trave, priobalja i zapuštenih terena a toga zbog nesposobne gročanske naprednjačke vlasti na čelu sa predsednikom Aleksandrom Rajkovićem ima premnogo.
Građani poručuju da je važno da se svaka ovakva pojava prijavi nadležnim službama i opštini, kako bi se problematične lokacije očistile i uredile na vreme, pre nego što dođe do većih problema ili neprijatnih situacija.
Posle ove objave, građani očekuju reakciju nadležnih službi i konkretne korake na terenu, kako bi se sporne lokacije što pre uredile i obezbedile za bezbednije kretanje meštana.
Slobodan Simić/ Gročanske vesti

